sobota, 18 czerwca 2022

Sztywne, osobiste koncepcje

Upór jest toksyczny. W zasadzie większość jego synonimów ma wydźwięk negatywny. Wytrwałość, zacięcie, zaciętość, zawziętość, zatwardziałość, nieustępliwość, niestrudzoność, niezłomność, nieugiętość, niewzruszoność, nieprzejednanie, bezkompromisowość, przebojowość, stanowczość, silna wola to kolekcja negatywów określających wszelakie formy nieprzejednania, które w swoim obrazowaniu odnoszą się do twardości materii, niechęci lub braku zdolności do zmiany pozycji, stanowiska, przekonania lub do uzależnienia w narzucaniu woli.

Jego powszechnie uważane za szlachetne odmiany, górnolotnie określane determinacją czy silnym zmotywowaniem spuszczone ze smyczy w samopas działania góry potrafią przenosić. Potrafią być również siłą zaborczą, nacelowaną na przekształcanie tej niechętnej przemianom rzeczywistość do postaci zgodnej z osobistą, sztywną jej koncepcją. Cała reszta to dopisywanie uzasadnień. 

- Jestem z ciebie dumny! Jak często słyszymy to na co dzień i choć nie mamy problemu z bycia dumnym z tego czy tamtego, duma to przecież w kulturze chrześcijańskiej jeden z siedmiu grzechów głównych, bo po angielsku "pride" to również "pycha", a "jestem z ciebie dumny", to nic innego jak "pysznię się tobą". Czym jest więc "duma narodowa" i jak to jest, że szafujemy przymiotnikiem, choć rzeczownik-matka jest tak ciężki?

Na te i inne pytania odpowiedzcie sobie sami :]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz