niedziela, 19 czerwca 2022

Sztywne, osobiste koncepcje

Upór jest toksyczny. W zasadzie większość jego synonimów ma wydźwięk negatywny. Zacięcie, zawziętość, zatwardziałość, nieustępliwość, niestrudzoność, niezłomność, nieugiętość, niewzruszoność, nieprzejednanie, bezkompromisowość, przebojowość, stanowczość, silna wola to kolekcja negatywów określających wszelakie formy nieprzejednania, które w swoim obrazowaniu odnoszą się do twardości materii, niechęci lub braku zdolności do zmiany pozycji, stanowiska, przekonania świadczącego o wręcz lubieżnym uzależnieniu od narzucania woli.

Jego powszechnie uważane za szlachetne odmiany, górnolotnie określane determinacją czy silnym zmotywowaniem spuszczone ze smyczy w samopas działania góry potrafią przenosić. Potrafią być również siłą zaborczą, nacelowaną na przekształcanie tej niechętnej przemianom rzeczywistość do postaci zgodnej z osobistą, sztywną, jednostkową koncepcją. Cała reszta to dopisywanie uzasadnień. 

- Jestem z ciebie dumny! Jak często słyszymy to na co dzień i choć nie mamy problemu z bycia dumnym z tego czy tamtego, duma to przecież w naszej własnej kulturze jeden z siedmiu grzechów głównych. 

- Hę?! 

Tak! Duma to po angielsku "pride" a "pride" to również "pycha", a więc mówiąc, "żem z ciebie dumny", to tak jakbym mówił, że "pysznię się tobą". Czym w takim razie jest "duma narodowa" i dlaczego, nie bacząc na ciężar rzeczownika-matki z taką łatwością szafujemy przymiotnikiem-dzieckiem?

Na te i inne pytania odpowiedzcie sobie sami :]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz